Pierogi z jagodami

Nie podaję dokładnej ilości wody, ponieważ zależy ona od mąki, ktorej używacie. Proponuję zacząć od 150 ml i stopniowo dodawac więcej, aż otrzymamy elastyczne, gładkie ciasto. Woda powinna być gorąca, dlatego po każdorazowym jej dodaniu, należy chwilę poczekać z ugniataniem ciasta, aby się nie poparzyć. Pierogi można podawać polane bułką tarta zruminioną na maśle i posypane cukrem, lub polane śmietaną. Pierogi można również zamrażać. W tym celu, należy rozłozyć pierogi (surowe) na oprószonej maką tacy i umiescić ją w zamrażalniku. Gdy przestaną się kleić, można je przełożyć do plastikowych torebek.

Na około 60 pierogów:

500 g mąki
wrząca woda (patrz przypis u góry)
szczypta soli
500 g leśnych jagód

Do podania:
bułka tarta zrumieniona na maśle
cukier

1. Mąke wraz z solą przesiać do dużej miski. W środku zrobić dołek, wlać wrzącą wodę. Wymieszać widelcem, stopniowo łącząc mąkę z wodą.
2. Przełożyć ciasto na stolnicę, wyrabiać, aż będzie gładkie i sprężyste. W razie konieczności dolać wody (zaczekac z wyrabianiem, aby się nie poparzyć)
3. Uformowane ciasto zawinąć w folię spożywczą lub wilgotną ściereczkę, odstawić na ok. 30 minut, aby ciasto odpoczęło.
4. Oderwać porcję ciasta, rozwałkować na cienki płat.
5. Szklanką lub okrągłą foremką do ciastek wykrawać kółka. Każde z kółek jeszcze rozwałkować lub rozciągnąć palcami (ciato ma być bardzo cienkie).
6. Nakładać łyżeczką jagody. Formować i sklejać pierogi.
7. Przełożyć pierogi na posypane maką naczynie, przykryc ściereczką.
8. W ten sam sposób przygotować pierogi z pozostałej porcji ciasta.
9. Pierogi wrzucać partiami na wrząca lekko posoloną wodę. Delikatnie wymieszać drewnianą łyżką, aby nie przywarły do dna. Gotować ok. 2 minut, licząc od czasu, aż pierogi wypłyną na powierzchnię. Podawać:)


Oryginalny wpis: http://forthebodyandsoulpl.blogspot.com/2008/10/pierogi-z-jagodami.html

Copyright © 2008 For the Body and Soul. Wszelkie prawa zastrzeżone.